Parafialne Koło Caritas powstało z inicjatywy ks. proboszcza Jacka Tomkiela, z chwilą rozpoczęcia nabożeństw różańcowych na placu parafialnym w październiku 2001 roku. Do pracy w zespole zgłosiło się wówczas 7 wolontariuszek. Już 5 października odbyło się pierwsze spotkanie, na którym omówiono organizację Tygodnia Miłosierdzia, przypadającego na 7-13 października 2001 roku. Omówiono też i przyjęto zasady pomocy najuboższym rodzinom z naszej parafii oraz sposób ich realizacji. W tym też tygodniu przeprowadzono pierwsze zbiórki pieniężne do puszek. Dzięki ogromnej ofiarności parafian, możliwe było podjęcie realizacji konkretnej pomocy najuboższym rodzinom.
Wkrótce zespół nasz nawiązał kontakt z zespołem Caritas przy parafii Św. Rocha oraz przy parafii Św. Kazimierza, z Caritas Archidiecezji Białostockiej, a także ze szkołami leżącymi na terenie parafii i szkołami poza parafią, do których uczęszczały dzieci naszych parafian. Korzystając z ich doświadczeń, a także w oparciu o wywiady parafialnego zespołu, przeprowadzone w rodzinach zgłaszających się po pomoc, w pierwszej kolejności zorganizowano dożywianie dzieci, poprzez opłacanie obiadów w szkołach oraz paczki żywnościowe rodzinom, znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.
Nawiązano też współpracę z Radą Osiedla Marczuk i Administracją Osiedla Młodych. Efektem tej współpracy było nieodpłatne udostępnienie lokalu na potrzeby działalności Parafialnego Zespołu Caritas przy ulicy Gruntowej 7, z którego korzystamy do dnia dzisiejszego.
Działalność Parafialnego Zespołu Caritas (PZC) realizowana jest w dwóch obszarach.
Obszarem pierwszym jest formacja duchowa zespołu. W tym względzie za najważniejsze uważamy wspólną modlitwę wolontariuszek i wszystkich podopiecznych. Dlatego spotykamy się na comiesięcznych Mszach Świętych (w piątki przed pierwszą niedzielą miesiąca), aby dziękować Bogu za ofiarodawców, za siebie nawzajem i czerpać moc z Eucharystii do służenia innym i do pokornego przyjmowania darów. Po Mszy Świętej odbywa się spotkanie modlitewno – formacyjne pod czułym okiem ks. proboszcza. Wygłaszana jest konferencja na temat duchowości Caritas lub konferencja inspirowana hasłem bieżącego roku liturgicznego. Następnie prowadzona jest dyskusja, mająca na celu pogłębienie usłyszanych treści oraz dzielenie się osobistym świadectwem.
Wolontariuszki biorą też udział w Dniach Skupienia, organizowanych przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Drugim obszarem działalności PZC jest pomoc rodzinom ubogim (o niskich dochodach), szczególnie rodzinom z dziećmi (w tym rodzinom rozbitym i niepełnym) oraz ludziom chorym i samotnym – często w podeszłym wieku – z naszej parafii.
Świadczona pomoc to:
- opłacanie obiadów dzieciom w szkole (dla wielu rodzin obiady opłaca MOPR),
- comiesięczne paczki żywnościowe,
- paczki żywnościowe „świąteczne” na Boże Narodzenie i Wielkanoc,
- paczki dzieciom z okazji Dnia Dziecka,
- dofinansowanie kolonii zimowych, letnich i OAZ,
- pomoc losowa w postaci zakupu leków, żywności i artykułów szkolnych,
- zbieramy i przekazujemy podopiecznym bardzo duże ilości odzieży, butów, zabawek, pościeli, a także drobnych przedmiotów codziennego użytku,
- pośredniczymy w przekazywaniu sprzętu RTV i AGD, mebli i innych potrzebnych rzeczy.
Inne działania zespołu to:
- czynny udział w organizowaniu pomocy na rzecz poszkodowanych w kataklizmach, zarówno w kraju jak i za granicą,
- udział w zbiórkach żywności, trzy razy do roku, pod patronatem Banku Żywności. Zebrane produkty rozdawane są w postaci paczek żywnościowych podopiecznym Caritas,
- dystrybucja żywności z „Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej Najbardziej Potrzebującym”, zwanego “Programem PEAD”,
- realizacja „Programu Skrzydła”, mająca na celu pomoc dzieciom szczególnie uzdolnionym,
- współpracujemy ze Stowarzyszeniem Wiosna – dzięki tej współpracy w ubiegłym roku 18 rodzin z naszej parafii otrzymało „Szlachetną Paczkę”,
- przeprowadzamy wywiady w celu zapoznania się z sytuacją materialną rodzin zgłaszających się po pomoc lub w celu uaktualnienia tejże sytuacji,
- włączamy się we wszystkie akcje, inicjowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej,
- współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, administracją „Osiedla Młodych”, ze szkołami istniejącymi na terenie parafii oraz z „Hipermarketem Auchan Hetmańska”.
Odrębną grupę objętych pomocą stanowią bezdomni, którzy w okresie zimowym otrzymują ciepłą odzież, buty i konserwy.
Środki pieniężne na działalność Parafialnego Koła Caritas czerpiemy z:
- comiesięcznych zbiórek do puszek w każdą I niedzielę miesiąca,
- zbiórek do puszek w Tygodniu Miłosierdzia,
- kolekty w Wielki Czwartek,
- ofiar indywidualnych,
- przeprowadzanych akcji: ”Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna Wielkopostna”,
- ze sprzedaży: gromnic, paschałków, baranków, chlebków wielkanocnych, palm i zniczy.
Aktualnie w PZC posługuje 11 wolontariuszek. Opieką objęte są 83 rodziny.
Kryterium udzielanej pomocy jest dochód: na osobę samotnie gospodarującą nie wyższy niż 813 zł., natomiast na osobę w rodzinie, nie wyższy niż 684 zł. Te kryteria wyznaczyło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej głównie dla „Programu PEAD”. Oprócz kryterium ministerstwa mamy jeszcze „kryterium miłości”, oparte na przykazaniu miłości Boga i bliźniego.
Działalność Parafialnego Koła Caritas jest możliwa dzięki osobistemu zaangażowaniu i wspieraniu nas przez księdza proboszcza Jacka Tomkiela i księży pracujących w parafii, oraz dzięki ogromnej życzliwości i ofiarności parafian. Mamy nadzieję, że wszyscy będący w potrzebie otrzymują od nas pomoc w miarę naszych możliwości i umiejętności.
Przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas – Wiesława Grodzka